Hafıza ve Konsantrasyonun Gelişimine Destek Olan 5 İpucu (2)

Hafıza ve Konsantrasyonun Gelişimine Destek Olan 5 İpucu (2)

Yüksek sesle söyleyin. Arabanın anahtarlarını nereye koyduğunuzdan toplantınızın saat kaçta olduğuna kadar ezberlemeniz gereken her şeyi yüksek sesle söylerseniz hatırlamanız oldukça kolaylaşacaktır.

Bana bir ipucu ver! Özellikle gün içinde yapmanız gereken rutinlerinizi sık sık unutuyorsanız, o saatlere denk gelen başka bir eyleminizle hatırlamanız gereken rutini bağdaştırabilirsiniz. Örneğin, “kahvemi içtiğimde balıklara yem vermeliyim.” Oldukça kolay görünüyor değil mi?

Başka bir dil öğrenin. Başka bir dil öğrenmek, çocukların yanı sıra yetişkinlerin de beyin gelişimine destek oluyor.  Araştırmalar, ayrıca iki-dilli bir hayat sürenlerin hafıza kaybına yakalanma risklerinin neredeyse yarı yarıya azaldığını gösteriyor.


Doğaya bakın. Bir korulukta ya da ormanda yürüyüş yapanların hafıza testlerinde yürümeyenlere oranla %20 daha iyi sonuçlar aldığını biliyoruz. Ayrıca doğanın tadını çıkaracak vaktiniz yoksa doğa fotoğraflarına bakmak bile işe yarıyor!

Uykunuzu alın! İyi bir uyku beyinde hafızayı güçlendirecek değişimlere yol açar. Bu bulgu uykusunu almış ve almamış katılımcıların MRI taramalarının karşılaştırılması sonucu ortaya çıkmıştır. İyi bir uyku, beyin hücreleri arasındaki bağlantıların “kuvvetlenmesin” yardımcı olur.
                                               hafıza, dikkat, unutkanlık, alzheimer, demans, bunama

Kaynak: http://www.mirror.co.uk/lifestyle/health/25-tips-improve-your-memory-1864549


Bizi Takip Edin
       forbrain twitter
Etkinlik Takvimi