Beyin Nöroplastitesi

.
Beyin Plastisitesi Çalışmaları

Beyin plastisitesi; beynin yaşam boyu fiziksel, fonksiyonel ve kimyasal olarak gelişebilme yeteneğidir.Bilimsel olarak kanıtlanmış beyin geliştirme egzersizlerinin temelinde bu yetenek yatmaktadır.
 
Beyin Plastisitesi Ne İşe Yarar ?

Plastisite tabanlı tedavilerin en çekici özelliklerinden biri de ilaç içermemesidir. Bunlar; tekrarlı ve zorlayıcı aktiviteler aracılığıyla beyni geliştirme özelliğindedir. Elbette ilaç gerektiren durumlarda bulunmaktadır; ancak son yıllarda bilim adamları bu travmatik durumlarda bile destek yöntem olarak bu programları onaylamaktadır. Geçen yıllarda insanların devamlı olarak kullandığı ilaçlar göz önüne alındığında artık zararsız yöntemler olduğunu bilmek heyecan vermektedir.
 beyin plastisitesi ,nöron, forbrain

Plastisite Devrimi

Beyin plastisitesinin daha iyi anlaşılması ve plastisiteye olan ilginin artması sonucu, beyin sağlığı ve beyindeki değişimler konusunda bir devrim yaşanmaktadır. Pozitif bilimlerdeki çalışmalara ek olarak dünya çapındaki enstitülerde bulunan bilim adamları ve plastisite uzmanları bilişsel problemlerin tedavisi için plastisite temelli terapilere yönelmiş durumdadır. Beyin plastisitesinin ne gibi değişimler yaratabildiğine birkaç örnek verilecek olursa; fokal distonisi olan müzisyenler acı çekmeden yeniden enstrüman çalabilmektedir. Hafif düzeyde bilişsel yetersizliği olan ya da erken dönemde alzheimer belirtileri gösteren bireyler süreçlerin kötüye gitmesini engelleyebilmekte ya da yavaşlatabilmektedir.  Felç ya da beyin hasarı yaşayan hastalar sonsuza kadar kaybettiklerini düşündükleri becerilerini yeniden kazanabilmektedir. Bu liste daha birçok birey için uzayabilmektedir.
 
Günlük Yaşamda Beyin Egzersizi

Bilimsel olarak tasarlanmış plastisite-tabanlı programlar beyin mekanizmasının fonksiyonlarını geliştirmeyi hedeflemektedir. Bireylerin beyin fonksiyonlarını kendi kendilerine, bilimsel olarak kanıtlanmış bir programın yaptığı gibi geliştirmeleri pek mümkün olmamaktadır. Bunun için beyindeolumlu değişiklikler meydana getirmek amacıyla beyni zorlayacak günlük aktiviteler hazırlayan bilimsel tabanlı yardımcı programlar bulunmaktadır.
 
Beyin Eğitimiyle Daha Formda Beyinler

Programımız, beynin yaşam boyunca kendini yenileyebilen doğal plastisitesini geliştirmeye çalışmaktadır. Beynin yer yüzünde ki en karmaşık mekanizma olduğu göz önüne alındığında, bu basit bir iş değildir. Bu bilimsel yöntem,  50’den fazla akademisyen ve bilim adamının yeteneklerinden ve deneyimlerinden yararlanılarak oluşturulmuştur. Onların çeşitli katkılarıyla şekillenen bu program farklıseviyelerde uygulanabilme olanağı kazanmış ve daha kaliteli bir yaşam için her yaştan bireye uygulanabilir şekilde tasarlanmıştır.


Bizi Takip Edin
       forbrain twitter
Etkinlik Takvimi