Unutkanlık, Hafıza Problemleri

Unutkanlık ve Hafıza Problemleri

forbrainde başarı garantili Beyin Eğitimi Programı; unutkanlık ve hafıza problemleri yaşayan bireylerin ihtiyaçlarına yönelik olarak uygulanır.

Alzheimer, Demans, Unutkanlık ve Hafıza Problemleri, forbrain, Beyin Eğitimi
Kimler Unutkan Olabilir?

G.Ş. 58 yaşında emekli bir bankacı. Mesleğinden dolayı kafası her zaman çok meşgul olan biriydi. Gençliğinde de yeni tanıştığı bir kişinin ismini hatırlamakta çok zorlanır, öğrenmek için iki üç defa tekrarlamaya ihtiyaç duyardı. Birisine sesleneceği zaman birkaç tane ismi arka arkaya sıralar ondan sonra asıl ismi bulurdu. Fakat, bu ufak tefek unutkanlıklarını kafasının meşgul olmasına yorar ve üstünde çok durmazdı. Ama yaşı ilerledikçe sıkıntıları büyümeye başladı. Eve döndüğünde, bazen ütüyü açık unuttuğunu görüyor, bazen de tost makinesini. Markete gittiğinde neler alacağını unutuyor ve çoğu zaman hiç düşünmediği veya gerek olmayan şeyleri alıp eve gidiyordu. Galiba işler gittikçe kontrolden çıkıyordu. ‘

Burada anlatılan hikaye, çoğu insanın sıklıkla yaşadığı unutkanlık ve hafıza problemlerine örnek olabilecek bir hikaye. Artık bu tarz hikayelerle karşılaşma oranı gittikçe artıyor. Bunlar üzerinde durulmayan küçük unutkanlıklar olabilir ama ayrıca hastalık belirtileri de olabilir. Dikkat edilmesi gereken, unutkanlık ve hafıza problemleri gittikçe fazlalaşıyor ve hayatı olumsuz etkilemeye başlıyorsa, mutlaka bunun önlemini almak ve bir uzmana danışmak.

forbrain, bilişsel becerileri geliştirme programını 7’den 70’e tüm bireylerin ihtiyaçlarına yönelik olarak uygular.

Unutkanlık ve Hafıza Nedir?

Bir insanın yaşadığı veya çeşitli yollardan öğrendiği bilgileri akılda tutabilme becerisi ‘hafıza’ olarak nitelendirilmektedir. Hafıza, çevre hakkında kazanılan tecrübe ve bilgilerin depolanmasını ve daha sonra geri çağrılmasını sağlamaktadır. Hafızada depolanan bu bilgilerin ve tecrübelerin geri çağırılmasında yaşanan güçlükler ise ‘unutkanlık’ olarak tanımlanmaktadır.

Günümüzde kullanılan çok fazla uyarıcı nedeniyle her birey zaman zaman unutkanlık sorunu yaşayabilmektedir.Herkesin "dilimin ucunda ama bir türlü söyleyemiyorum" dediği anlar vardır. Dün akşam yediğiniz yemeği, telefonda konuştuğunuz kişiyi, daha önce gittiğiniz adresin tarifini unuttuğunuz olmuştur.

Stres, yoğunluk, birçok uyaran ve bilgiye maruz kalmak, farklı şeyle aynı anda meşgul olmak, dikkat problemleri, öğrenme ve hafızada tutma tekniklerinin yetersizliği vb. unutkanlık ve hafıza problemlerine neden olur.

Unutkanlık ve Hafıza Problemlerin Belirtileri;

  • Yeni yaşanan olayları ve konuşulan konuları hatırlayamama
  • Yeni görülen yüzler unutma
  • Aynı sorular tekrar tekrar sorma
  • Randevuları unutma ve plan yapmada zorluk çekme
  • Karar vermede zorluklar yaşama
  • Günlük işleri yapmada zorluk çekme
  • Davranış ve duygularda değişiklikler yaşama
  • Yer ve zaman kavramlarında bozulmalar yaşama
  • Öğrendikleri bir bilgi ile akılda kalıcı imgeler ve hayaller oluştramama
  • Bilgiler arasında ilişki kuramama
forbrain, unutkanlık ve hafıza problemleri olan bireylere yönelik olarak bilişsel becerileri geliştirme programını bütünsel bir yaklaşımla sunar.


Bizi Takip Edin
       forbrain twitter
Etkinlik Takvimi