Üstün Zekalı ve Üstün Yetenekli Çocukların Özellikleri


Üstün Zekalı ve Üstün Yetenekli Çocukların Özellikleri

Fiziksel Özellikleri : Fiziksel yapıları diğer yaşıtlarına göre daha iri olabilmektedir. Genel olarak doğumlarında boyları daha uzun ve ağırlıkları daha fazla olmaktadır. Yürüme, konuşma ve diğer fiziksel becerileri akranlarından daha erken ya da daha geç öğrenebilmektedir. Ortalama ömürleri daha uzun olabilmektedir.

 

Yaratıcılık Özellikleri: Problemleri çözmeye yönelik yolları bulmakta başarılıdırlar. Kendilerine özgün görüşleri vardır. Görüşlerini genellikle çekinmeden söyleyebilirler. Görüşlerini, argümanlarını sonuna kadar savunmaya çalışırlar. Macerayı severler. Mizah anlayışları kuvvetlidir. Yaşıtlarına oranla esprileri daha çabuk farkederler.

  Üstün Yetenekliler, Üstün Zekalılar, Öğrenme, Zeka, forbrain.jpg

Öğrenme Özellikleri: Birçok konuda derin ve yoğun bilgilere sahiptir. Bilgileri kolaylıkla işler ve hatırlar. Karışık görevleri, anlamlı parçalara ayırarak yapmaya çalışır. Dikkatli bir gözlemcidir. Yaşına oranla daha fazla kelime bilir ve o kelimeleri anlamlarına uygun olarak kullanır.

 

Liderlik Özellikleri: Okul içinde gerçekleştirilen etkinliklerin çoğuna katılmak ister. Etkinliklerde aldığı görevleri yerine getirmede başarılıdır. Sorumluluklarını çok iyi bilir, söz verdiği işi en iyi biçimde yerine getirerek tamamlar. Gerek yaşıtları, gerekse yetişkinlerin yanında kendine güvenini sürdürebilmektedir. Yaptığı görevleri anlatmaktan keyif alır. Sınıf arkadaşları tarafından sevilir. Duygu ve düşüncelerini ifade ederken sıklıkla doğru kelimeleri seçmekte başarılı olur.

 

Motivasyonel Özellikleri: Merak ettiği konuları incelerken kimsenin kendisini motive etmesine ihtiyaç duymaz.  Monoton işlerden çabuk sıkılır. İlgilendiği konu ya da görev üzerine çok çabuk yoğunlaşabilmektedir. Görevi ne olursa olsun onu bitirir. Yaşıtlarının ilgilendiği konuların üzerindeki konulara ilgi duyar.

Üstün Zekalı ve Üstün Yetenekli Çocuklar hakkında detaylı bilgi almak için tıklayınız.

Çocuğunuz, üstün zekalı ve yetenekli özellikleri mi gösteriyor. Gelin çocuğunuzun üstün zekalı ve yetenekli olup olmadığını fortest ile belirleyelim.


Detaylı bilgi almak için: 0212 351 32 12 numaradan bize ulaşabilirsiniz.


Bizi Takip Edin
       forbrain twitter
Etkinlik Takvimi